Дарителска сметка за пострадалите:
Банка ДСК-АД
IBAN BG44STSA93000031643220
BIC STSABGSF
Валута BGN
Георги Златанов
Писмо от НИМХ до държавни институции и до медиите във връзка с ПМС № 273 от 5 август 2024 г.
През следващите дни облачността ще остане предимно значителна. Ще има валежи, само в отделни райони, главно в Южна България, временно интензивни, с гръмотевици. В сряда ще духа до умерен север-североизточен вятър, който в Западна България ще се обърне от север-северозапад. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, а максималните - между 12° и 17°. В четвъртък и петък особена промяна в температурите не се очаква. Валежи ще има главно в Западна и Централна България, повече като количество в югозападните райони и планините. Вятърът ще бъде от запад-северозапад, слаб до умерен. През почивните дни ще е ветровито, вятърът ще е умерен и силен, от запад-северозапад. В събота облачността ще е променлива, само на отделни места, главно в планинските райони ще превали. Дневните температури временно ще се повишат и максималните ще са между 15° и 20°. В неделя ще нахлува студен въздух. Ще преобладава облачно време, на места с валежи от дъжд, които във високите котловинни полета и в Предбалкана ще се примесват и ще преминават в сняг, а в югоизточните райони са възможни гръмотевици. В понеделник в северозападните райони ще застудее още, в нощните часове и рано сутрин ще вали предимно сняг. На югоизток с южен вятър температурите ще се повишат, ще има валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. Минималните температури ще са от около 0° във високите котловинни полета в Западна България до около 8° в югоизточните райони. Максималните – от 2°-4° в Северозападна до 18°-20° в Югоизточна България.
Дежурен синоптик: Анастасия Стойчева
Отдел "Метеорологични прогнози"
В понеделник от северозапад с умерен и силен вятър ще нахлува по-студен въздух. Ще бъде предимно облачно. На много места ще има валежи от дъжд, по-значителни в югоизточните райони. Максималните температури все още ще са сравнително високи, в повечето места - между 11° и 16°.
През нощта срещу вторник вятърът ще се усили, след полунощ ще започне да се ориентира от североизток и застудяването ще е по-интензивно. След временно отслабване и спиране на валежите отново ще завали, като на много места в Северна България и по високите полета дъждът ще преминава в сняг. Във вторник вятърът ще отслабне, ще бъде най-често от север-североизток, в Източна България - предимно умерен. Ще преобладава облачно време с валежи предимно от сняг и предимно в западната половина от страната и Родопите; дъжд или дъжд и сняг ще превалява на места в Горнотракийската низина и югоизточните райони. Температурите ще се понижат значително, минималните ще са между минус 2° и 3°, а максималните - между 2° и 7°. Още до вечерта валежите ще отслабнат, в повечето райони и ще спрат, а през нощта срещу сряда облачността ще се разкъса и ще намалее до изясняване. В сряда ще бъде предимно слънчево. Вятърът ще отслабне още и в по-голямата част от страната ще се ориентира от север-северозапад. Сутринта ще е по-студено, през деня ще започне затопляне. В четвъртък и петък ще се задържи предимно слънчево. Температурите ще продължат да се повишават и през втория ден минималните отново ще са близки до нулата, а максималните - в повечето места между 13° и 18°. През първия ден ще е е почти тихо, през втория ще духа слаб вятър от западната четвърт. През почивните дни ще бъде с още 2-3 градуса по-топло, но ще има по-значителни временни увеличения на облачността, в неделя на отделни места е възможно и да превали. В събота вятърът ще е от юг-югозапад, в източната половина умерен, в неделя временно ще се ориентира от запад-северозапад.
През последната седмица от месеца се повишава вероятността за чести краткотрайни валежи на повече места из страната. През първите дни ще остане сравнително топло, но впоследствие температурите постепенно ще се понижават и към края вече ще са близки до обичайните.
Дежурен синоптик: Марияна Попова
Отдел "Метеорологични прогнози"
Тази година през април се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която за по-голямата част от страната е между 10° и 13°, по Черноморието и във високите полета - между 8° и 14°, а за планините - от минус 5° до 3°. Най-ниските температури през април ще са между минус 3° и 2°. Най-високите температури през месеца ще са между 28° и 33°, като се очаква да бъдат достигнати през последното десетдвение от април. Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която за равнините е между 30 и 75 л/кв.м, в планинските райони - между 60 и 100 л/кв.м. През повечето дни от първото десетдневие облачността над страната ще е значителна, ще има и валежи, а температурите ще бъдат около, в Западна и Северна България и по-ниски от обичайните. Повишена е вероятността, с преминаването на средиземноморски циклони южно от страната, на много места валежите да са значителни по количество, а през втората половина от десетдневието със значителното понижението на температурите, главно в нощните и сутрешните часове, в Предбалкана и по високите полета дъждът ще се примесва със сняг. В началото на второто десетдневие температурите относително ще се повишат, валежите временно ще спрат, а облачността ще намалее до предимно слънчево време. Сутрешните температури ще бъдат ниски и на много места ще има условия за слана. През периода 12-17-и април отново се повишава вероятността за валежи и за относително понижение на температурите. През последните дни от второто десетдневие се очаква валежите да спрат, а температурите да се повишат и да са близки до обичайните, но отново сутрешните ще са ниски и се очаква по високите полета и на места в котловините да се образуват последните пролетни слани. През третото десетдневие температурите ще бъдат около и над нормата. Вероятност за преминаване на студени атмосферни фронтове с краткотрайни валежи, гръмотевични бури, градушки и относително понижение на температурите има в началото и в средата на десетдневието.
За изготвянето на средносрочните прогнози на НИМХ се използват глобалните модели на:
Четете подробната сезонна прогноза ТУК
Сезонните прогнози се отнасят за средни стойности на метеорологичните елементи за период от 3 месеца и са в термини на вероятности. Неповишена вероятност за събитие под, над или около нормата е 33.3%. Така може да се очаква, че средно климатично, сезоните попадат с еднаква вероятност (33.3%) в една от трите категории: около нормата, под нормата и над нормата. Целта на сезонните прогнози е да се провери чрез различни статистически и числени методи, дали има повишена вероятност предстоящ сезон да се окаже в някоя от трите категории за съответния елемент. Категориите под, над или около нормата, използвани за целите на тази сезонна прогноза, се определят спрямо норма за периода 1980-2009. Малките пространствени мащаби на България в сравнение с мащабите на климатичните структури, които определят характера на сезоните, както и неопределеността в сезонните прогнози, ни карат да използваме индекс за характеризиране на сезоните (и месеците) за страната като цяло. За отделните градации на индекса се използват традиционни цветни градации, дадени в във втората таблица. На сезонните прогнози с различна степен на вероятност за попадение в екстремните категории съответстват са присвоени същите цветни степени, също дадени във втората таблица. В първата таблица са посочени установените индекси за изтеклите или изтичащите месеци от текущия сезон и прогноза на индекса в интервал за предстоящите три месеца както и за текущия и предстоящия календарен сезон.